Jamagata

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Prefektura Jamagata (山形県Jamagata-ken) se nachází na severozápadě oblasti Tóhoku na ostrově Honšú. Rozloha prefektury je 9 323 km2. Počet obyvatel je přibližně 1 167 000 a hustota zalidnění je 125 obyvatel/km2.Většina povrchu je zalesněná. Uprostřed prefektury se nacházejí tzv. Tři hory Dewa (Dewa-sanzan): Gassan, Haguro a Judono. Jsou považovány za posvátné místo a nacházejí se zde četné svatyně. (Yamagata Prefectural Government © 2013)[1] Prefekturou protéká řeka Mogami, která bývala důležitá hlavně pro obchod. Jamagata je největším producentem hrušek a třešní v Japonsku. Dále se zde pěstují např. jablka, broskve, vodní melouny nebo rýže.

Nejvíce je rozvinut elektronický průmysl (např. počítače, mobilní telefony, nanotechnologie), rozšířený je také textilní průmysl (např. výroba oděvů a koberců).

Hlavní město prefektury je Jamagata. První víkend v srpnu se zde koná Festival Hanagasa (Hanagasa macuri) a v říjnu mezinárodní filmový festival (Jamagata dokjumentarí eigasai). (YIDFF © 2013)[2] Další populární festival se koná na jaře ve městě Jonezawa. Nazývá se Uesugi Festival (Uesugi macuri) a je připomínkou bitev o Kawanakadžimu, které se udály v druhé polovině 16. století. Jihovýchodně od města Jamagata se nachází v Japonsku nejznámější lyžařský areál Zaó. (A Guide to Beautiful Yamagata © 2013)[3] Leží ve státem uznaném parku Zaó (ZaóKokutei Kóen).

Citační zdroje

Osobní nástroje