Kjóto

Z Wiki UPOL
Verze z 12. 8. 2015, 08:45, kterou vytvořil Smiddo00 (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Prefektura Kjóto (京都府 Kjótofu) se nachází na severu střední části oblasti Kansai. Její severní hranice tvoří pobřeží Japonského moře. Hlavním městem je Kjóto, kde žije více než polovina obyvatel prefektury a které byla v letech 794–1868 hlavním městem Japonska. Podle údajů z roku 2014 měla prefektura 2,615 milionů obyvatel na celkovém území 4 613 km2 (566,8 obyvatel/km2).

Hospodářství prefektury výrazně čerpá z turismu a tradičních produktů, zejména pak z oblasti textilní výroby. Významná je výroba hedvábí a brokátu. Mimo to se v prefektuře daří i IT společnostem (Nintendo). Co se týká zemědělství, na severu prefektury je významný rybolov a v centrální části je to lesnictví a pěstování čaje.

Hlavní město Kjóto si zachovalo svůj historický ráz do současnosti. Nalézá se v něm mnoho chrámů, svatyň a v rámci toho i památek UNESCO, například Zlatý pavilon Kinkakudži, stříbrný pavilon Ginkakudži, buddhistický chrám Kijomizudera a přilehlá čtvrť, šintoistická svatyně Fušimi Inari Taiša, hrad Nidžó – sídlo Iejasua Tokugawy, mechová svatyně Kokodera a mnoho dalších. V červenci se zde také koná festival Gion, jeden ze tří největších festivalů v Japonsku. Ale i mimo Kjóto je prefektura bohatá na památky a tradiční festivaly, například Festival švestkových květů v Nagaoce anebo Festival míru a Festival ohňostrojů na řece Hozu v Kameoce. Z historických památek je to pak například svatyně ve městě Muko, kde se nachází i populární bambusová stezka. [idcit=1165][idcit=1166][idcit=1167][idcit=1168][idcit=1169]