Sókagakkai

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Sóka Gakkai (創価学会 Sóka gakkai) je japonská moderní sekta, která se hlásí k ničirenovskému buddhismu (Vasiljevová 1986, 496)[1]. Název sekty lze přeložit jako „Společnost pro nastolení hodnot“.

Sekta vznikla ve třicátých letech dvacátého století původně jako studijní kroužek sdružující reformně smýšlející učence. Jejím zakladatelem a hlavním představitelem byl Cunesaburó Makiguči. Rozmach sekty je datován do 50. let 20. století a souvisí především s přílivem venkovského obyvatelstva do měst a celkovou modernizací společnosti (Vasiljevová 1986, 496)[1]. Členové Sóka Gakkai se původně konvertovali především z nižších vrstev japonské společnosti, sekta však postupem času slavila úspěch i mezi dalšími skupinami obyvatelstva, přičemž měla výrazný vliv především na mladé Japonce. Jako řešení nově vzniklých problémů, například atomizace poválečné společnosti a odcizení jedince, nabízela členství v buddhistické sektě a víru v Lotosovou sútru (Reischauer 2009, 290)[2].

Sekta se vyznačovala také výraznými politickými ambicemi. V roce 1964 se účastnila voleb do dolní sněmovny parlamentu, přičemž za tímto účelem byla založena politická strana Kómeitó (Mason 1997, 369)[3]. [4]

Citační zdroje