Onmjódó

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Onmjódó (陰陽道, onmjódó) vychází z taoismu a do Japonska se dostalo spolu s ostatními kontinentálními kulturními vlivy, které byly intenzivně přejímány v 6. - 8. stol. n. l. Zakládá se na vztahu mezi protikladnými silami jin a jang, které utvářejí vesmír.

Onmjódó se stalo součástí lidové víry. Sestávalo z astrologických, animistických, magických i filosofických teorií a praxí. Přívrženci tohoto učení se zabývali věštěním a astrologií, přivolávali bohatou úrodu, příznivé počasí a štěstí. Časem se onmjódó smísilo se šintó. Kněží onmjódó se zabývali odháněním zlých sil od vesnic a měst, prováděli také očistné rituály. Podobně jako kněžky miko nebo šugendžové cestovali od vesnice k vesnici a nabízeli své služby. Vznikaly také samostatné vesnice kněžích onmjódó, kteří zde žili odděleně od ostatního obyvatelstvo (Hori 1959, 422)[1].

Onmjódó bylo velice populární také u císařského dvora. Mnoho dvořanů v 7. stol. věřilo v učení onmjódó a vykonávalo rituály s ním spojené (Winkelhöferová 2006, 152–153)[2].

Citační zdroje