O-sake, nihonšu, reišu

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Sake / nihonšu / reišu (お酒 / 日本酒 / 冷酒)

Japonci používají slovo sake pro jakýkoli alkohol, v Česku je tímto výrazem označováno japonské rýžové víno. O rýžovém vínu budou Japonci mluvit spíše jako o nihonšu.

Typické rýžové víno se vyrábí ze speciální dlouhozrnné rýže, která musí být řádně obroušena, aby se z ní dobře uvolňovala škrobovina. Takto opracovaná rýže se nechá nasáknout vodou, následně je napařována a poté přibližně měsíc kvasí. Na závěr přichází lisování, filtrace a pasterizace. Ne všechny druhy jsou však filtrovány a pasterizovány, záleží na tom, jaké chuti se chce u nihonšu docílit. Po těchto procesech následuje šestiměsíční zrání ve velkých keramických nebo nerezových nádobách a nakonec je alkohol naředěn vodou. Běžné druhy obsahují 14 – 17% alkoholu.

V minulosti si každá rodina připravovala vlastní sake, které se využívalo při slavnostech a náboženských obřadech, přičemž jej pily vždy větší skupiny lidí. Tento zvyk přetrval dodnes, sake by se nemělo pít o samotě.

Studené rýžové víno, které je označováno jako reišu, se pilo v nejstarších dobách a přibližně od 19. století se pije také ohřívané. Ohřev se provádí tak, že se celá láhev ponoří do nádoby s horkou vodou. [1]

Citační zdroje