O-bentó

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Obentó(お弁当)

Obentó(příp. bentó) je výraz pro pokrm připravený do krabičky rozdělené do několika přihrádek, která může mít i víc pater. Obvykle sestává z rýže, masa či ryby, nakládané zeleniny, kousku omelety a případně i nějakého drobného dezertu. Vznik tohoto způsobu uložení pokrmů se datuje přibližně do pátého století, kdy si lidé odcházející daleko za prací odnášeli z domova takto zabalené obědy, protože neměli čas vracet se zpět domů na oběd. Krabičkami nahradili nepříliš praktické pytlíky a balení pokrmů do bambusových, dubových či magnoliových listů. Krabice nebyly jen ze dřeva, ale také z proplétaných proužků bambusu či vrbového proutí. Takové se dodnes prodávají jako ukázka tradiční rukodělné výroby.

V období Edo (1603 – 1868) si lidé začali brát obentó na vycházky nebo do divadla. Poprvé se objevilo tzv. makunoučibentó(makunouči znamená „mezi dějstvími“, jelikož sloužilo k občerstvení během divadelních přestávek), které obsahovalo malé rýžové kuličky posypané sezamovými semínky a bohatou oblohu s bohatou přílohou v různých podobách. Bentóbylo také využíváno při mnoha slavnostních příležitostech a ceremoniích.

Svůj význam mělo také při čajových obřadech, kdy se používalo tzv. hangecubentó, tedy krabice ve tvaru půlměsíce. Dalším typem je tzv. čabakobentó, krabice sloužící jako krabička na čaj, která se používá jako nádoba pro přenos nejen čaje, ale i pomůcek potřebných k provádění obřadů. Během období Meidži (1862–1912), kdy byla v Japonsku vybudována železnice, se začalo na vlakových nádražích prodávat tzv. ekiben (z japonského eki, „nádraží“), kterése běžně prodává i dnes. Dříve bylo rovněž možné zakoupit si bentó přímo z okna vlaku, který zastavil v některé stanici, kde na nástupištích čekali prodejci, jež nabízeli občerstvení hladovým cestujícím. Dnes si cestující mohou obentó zakoupit uvnitř vlaku.

V dnešní době je obentó stále oblíbené, lidé si jej nosí do práce či školy. Japonské matky pro své děti často vytvářejí nádherně naaranžované pokrmy, aby tak podpořily jejich chuť k jídlu a pozvedly jim náladu. Již připravené bentó lze koupit i v obchodech, některé se specializují přímo na prodej těchto krabiček s jídlem. Možné je také objednat si bentó v restauraci, odkud si jej zákazník může odnést domů.

Kromě tradičního dřeva se využívají také jiné materiály, jako jsou kov, hliník nebo plast. Krabice bývají v obdélníkovém, oválném nebo kulatém tvaru. Je rovněž možné pořídit bentó, které má vodotěsné přihrádky, a proto je možné přenášet v nich i tekutý obsah. [1][2]

Citační zdroje