Nikkeidžin

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Nikkeidžin (日系人) označuje osoby japonského původu, které emigrovaly do jiné země, či jejich potomky. Největší koncentrace těchto osob je v Brazílii a USA, dále také v Peru či na Filipínách.

V roce 1990 nabyl platnosti imigrační zákon, který umožňuje osobám, které mají do třetího pokolení japonského předka, pracovat a žít v Japonsku. Přijetí zákona tak způsobilo masový přísun levné pracovní síly především z Jižní Ameriky. Zároveň se tím mění i chápání samotného slova nikkeidžin. Z japonského úhlu pohledu to jsou osoby s japonskými předky, které však byly vychovávány v cizí zemi, a proto se jejich kulturní zvyklosti mohou zcela odlišovat, často ani neumí japonsky, přestože jejich vzhled tomu může nasvědčovat.

Po roce 1990 se menšina brazilských nikkeidžin rozrostla skoro na 300 tisíc, důvodem byla především špatná ekonomická situace v Brazílii, která donutila tamější nikkeidžin cestovat do Japonska. Ačkoliv zde vykonávali často velmi podřadnou a náročnou práci, vydělali si několikanásobně víc než ve své rodné zemi. Tento příliv levné pracovní síly měl samozřejmě vliv na ekonomiku obou zemí, jelikož nikkeidžin často posílali část výplaty domů. (Carvalho 2003)[1](Goto 2006)[2](Yamashiro, 983-985)[3]

Citační zdroje