Nara

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Prefektura Nara (奈良県 Naraken) se nachází ve střední části oblasti Kansai ve vnitrozemí poloostrova Kii. Hlavním městem je Nara, která je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Japonsku a která byla v letech 710–784 hlavním městem Japonska. Podle dat z roku 2014 měla prefektura 1,378 milionů obyvatel na celkovém území 3 691 km2 (373,3 obyvatel/km2).

Významným zdrojem příjmů je zejména turismus a na to navazující služby a výroba tradičních kaligrafických výrobků. V rámci průmyslu jsou významná výrobní odvětví strojní a elektrotechnická. V prefektuře se daří pěstování jahod, zeleniny, rýže a čaje.

Prefektura je nejbohatším místem v Japonsku na památky UNESCO. Nejpopulárnější turistickou destinací prefektury je její hlavní město, kde se nachází například chrám Tódaidži s největším bronzovým Buddhou na světě. Dále je zde například šintoistická svatyně Kasuga Taiša, bývalý císařský palác Heidžó a nebo buddhistický chrám Jakušidži. V Naře se koná také festival hořící hory Wakakusa Jamajaki. Ale i mimo to je v prefektuře velké množství památek, například nejstarší dřevená budova na světě - chrám Horjúdži ve městě Ikaruga. Populární je rovněž oblast kolem města Asuka a oblast kolem hory Jošino v jižní části prefektury, která je jedním z nejpopulárnějších míst pro pozorování třešňových květů. [1][2][3][4][5]

Citační zdroje