Minšutó

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Minšutó (民主党 Minšutó; Demokratická strana Japonska, DSJ) je neoliberální středo-levicová parlamentní strana, která cílí zejména na mladé voliče a dle svého programu usiluje o potlačení byrokratických struktur a zamezení zákulisních jednání na japonské politické scéně. Jejím hlavním cílem je vytvoření menší a efektivnější vlády, zachování společenské harmonie a povýšení solidarity, jež je potlačována tržními procesy.

Demokratická strana Japonska vznikla v září 1996 z pravého křídla Sociálně demokratické strany (Šakai minšutó), rozštěpené krátce před tím. Hlavními ideovými vůdci strany se stali Naoto Kan a pokračovatel význačné rodiny politiků Jukio Hatojama, oba ze strany Sakigake (Šintó sakigake). V prvních volbách do horní komory, kterých se Minšutó účastnila, získali 52 křesel, ačkoli tehdy měli jen 39 členů. V dubnu 1998 do strany vstoupila konzervativní část zaniklé Nové pokrokové strany (Šinšintó), čímž dosáhli 90 zástupců ve sněmovně.

Velké množství nových členů vedlo v roce 1998 k znovuzaložení uskupení, které se nyní skládalo také z bývalých příslušníků menších stran Minseitó, Júai (Šintó júai) a Demokratického reformního svazu (Minšu kaikaku rengó). V červnu roku 2000 získala DSJ 127 míst v dolní komoře a v červenci o rok později bylo do horní komory zvoleno 59 jejích členů.

Demokratická strana Japonska byla od počátku nejednotná organizace, důvodem vnitřních svárů byla zejména různorodost ideologického původu členů. To vedlo k sporům ve straně, kvůli kterým na pozici předsedy roku 1999 Hatojamu vystřídal Naoto Kan. Jukio Hatojama byl do čela strany zvolen znovu v roce 2002, Naoto Kan se později stal generálním tajemníkem. Od roku 2002 se Minšutó stala druhou největší stranou Japonska. Další růst podpořilo v roce 2003 sloučení s Liberální stranou (Džijútó); obecně měla DSJ tendence vstřebávat menší strany podobného ražení.

Když roku 2006 odstoupil premiér Džun’ičiró Koizumi a místo něj nastoupil Šinzó Abe, preference vládnoucí Liberálně demokratické strany (Džijúminšutó) prudce klesly. Díky tomu v roce 2007 získala Minšutó většinu křesel v horní komoře parlamentu, v roce 2009 pak i v poslanecké sněmovně a vytvořila vládnoucí koalici se Sociálně demokratickou stranou a Novou lidovou stranou (Kokumin šintó). Premiérem byl zvolen tehdejší lídr Jukio Hatojama, v úřadu ale nevydržel ani rok – odstoupil 2. června 2010. Důvodem rezignace mělo být to, že nesplnil svůj závazek, podle kterého měla být zrušena americká vojenská základna na Okinawě. Hatojama se v květnu nakonec dohodl s americkým prezidentem Obamou o jejím ponechání. Záminkou byla potopená jihokorejská válečná loď Čǒnan, jejíž potopení měli mít údajně na svědomí Severokorejci. Dalším důvodem pro Hatojamovu rezignaci měl být i finanční skandál, který vyšel najevo v prosinci roku 2009. V červnu 2010 na pozici premiéra nastoupil Naoto Kan. I ten ale o rok později, v srpnu 2011, odstoupil. Posledním premiérem Demokratické strany Japonska byl v období od 2. září 2011 do 26 prosince 2012 Jošihiko Noda. Po jeho odstoupení se na pozici vrátil Šinzó Abe z LDS.

DSJ většinou podporovala vládu Liberálně demokratické strany, protože má v hlavních bodech podobný program. Nikdy s ní ale nevstoupila do koalice. Stejně jako LDS podporuje otevření domácího trhu, revizi pacifistické ústavy a s tím související aktivní vstupování do zahraničních vojenských akcí. I přes veškerá prohlášení o radikálních reformách se Minšutó většinou drží umírněné politiky. (Stockwin 2003, 58-59)[1][2]

Citační zdroje