Město Nagasaki

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Město Nagasaki (長崎市, Nagasakiši) je hlavní město prefektury Nagasaki, která se nachází na ostrově Kjúšú na západě Japonska. S celkem 433 514 obyvateli a rozlohou 406,47 km² je nejlidnatějším a největším městem v prefektuře. Hustota zalidnění činí 1 066,53 obyv./km². Nagasaki je z velké části ohraničeno mořským pobřežím – z jihozápadu Východočínským mořem, ze severu Ómurským zálivem. Jako celý ostrov Kjúšú se nachází v subtropickém pásu, a je pro něj proto typické horké a dlouhé léto s vydatnými srážkami. Zima bývá naopak krátká, mírná a bez srážek.

Historie

Podobu historických částí města pomohly formovat západní kultury – zejména holandská a portugalská – a Číňané, s jejichž zbožím se zde čile obchodovalo od roku 1562. Do zdejšího přístavu v polovině 16. století přijížděli také první křesťané, nejčastěji jezuitští a františkánští misionáři. V roce 1587 vojevůdce Hidejoši Tojotomi vydal edikt, který křesťanství v Japonsku zakázal. 26 věřících, ukřižovaných roku 1597, posloužilo jako výstraha pro ostatní, a odstartovalo téměř tři století drastického pronásledování. Během 30. let 17. století byl přístav Nagasaki jediným místem, kde bylo možné obchodovat s Nizozemci. Ti měli povoleno pobývat na umělém ostrově Dedžima, původně osídleném portugalskými obchodníky. Kromě nich mohli v Nagasaki obchodovat už jen Číňané.

Portugalci sem od roku 1542 do roku 1637, kdy byli kvůli misionářským aktivitám vypovězeni, dováželi tabák, látky nebo třeba chléb, Holanďané především cukr. Nagasaki časem získalo specifickou atmosféru, která vznikla fúzí západní, čínské a japonské architektury. Roku 1844 Holanďané doručili šógunátu poselství krále Viléma II., které mělo přesvědčit Japonce, aby se otevřeli světu. Nakonec ale byli úspěšnější Američané, kteří Japonce o deset let později donutili podepsat Kanagawskou smlouvu, která nadobro ukončila japonskou izolaci.

9. srpna 1945 v 11:02 sever Nagasaki zasáhla americká atomová bomba Fat Man, která ho prakticky srovnala se zemí, když poškodila více než 18 000 budov. 74 000 lidí bylo zabito, dalších 75 000 zraněno. Tato událost vedla ke kapitulaci Japonska a ukončila tak 2. světovou válku. 9. srpen je od roku 1995 vyhlášen Dnem míru v naději, že Nagasaki zůstane posledním městem zasaženým jadernou bombou.

Průmysl

Klíčovými odvětvími průmyslu jsou výroba lodí, strojírenství, výroba elektrických součástek a přeprava nákladů. Nagasaki je též významným turistickým střediskem, které těží z příznivého klimatu, rozvinutých služeb a bohaté nabídky regionálních specialit (piškotový dort Castella, nudle Čanpon, rybí karbanátky Kamaboko ad.) V potravinářském průmyslu dominuje rybolov a lov mořských plodů.

Památky

V Nagasaki najdeme množství muzeí, například Muzeum historie a kultury Nagasaki, které svými 48 000 exponáty mapuje celou historii města. Římsko-katolický kostel Óura byl postaven záhy po ukončení politiky izolace a v roce 1933 byl jako první západní budova vyhlášen japonským Národním pokladem. Jeho fasádu zdobí sochy 26 křesťanských mučedníků. Návštěvníci také mohou zavítat do konfuciánského chrámu nebo katedrály Urakami postavené roku 1959. Jedná se o kopii zřícené stavby vybudované „tajnými křesťany“, kteří se až do roku 1865 skrývali před perzekucí v oblasti dnešní čtvrti Urakami.

[1][2][3] [4]

Citační zdroje