Město Hirošima

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Město Hirošima (広島市, Hirošimaši)je přístav nacházející se v nížině okolo Hirošimského zálivu na jihozápadě ostrova Honšú. Figuruje jako největší město regionu Čúgoku a hlavní město stejnojmenné prefektury. Je situováno do delty řeky Óty, jejíchž šest ramen vtéká do Vnitřního moře. Plochu zhruba 905 km² obývá 1 173 843 osob, hustota zalidnění je okolo 1297 obyv./km². Město je rozděleno na osm městských čtvrtí (ku), jejichž administrativním centrem je Naka v jižní části. Pro oblast je charakteristické subtropické podnebí s velmi teplými léty, vysokými srážkami a poměrně mírnou zimou.

Historie města

Jméno Hirošima bylo prve použito v roce 1589, původně pro oblast pod stejnojmenným hradem, který nechal postavit místní feudál Terumoto Móri. Městem se Hirošima stala až roku 1889. Od konce 19. století byla modernizována, v první polovině 20. století se pak rozrostla ve významné středisko těžkého průmyslu. Těžký průmysl dvacátých let 20. století byl ve 30. letech, typických expanzivní politikou Japonska, transformován na průmysl zbrojní.

Pro svou výhodnou polohu na říční deltě se stal hirošimský přístav útočištěm válečného námořnictva, nedaleko Hirošimy se dokonce nacházela čtvrť Kure, jedno ze čtyř hlavních vojenských velitelství japonského loďstva. Na sklonku války bylo i proto město Američany vybráno jako vhodný cíl atomové pumy. Bombardér B-29 Enola Gay bombu na Hirošimu svrhl 6. srpna 1945 v 8:15 ráno. Bomba Little Boy většinu města změnila v atomovou poušť (genbaku sabaku) a na místě zabila asi 70 000 lidí, což bylo asi 30 % tehdejší hirošimské populace. Do prosince 1945 zahynulo následkem výbuchu a radioaktivního spadu celkem asi 140 000 osob.

Současné vedení města aktivně vystupuje proti jadernému zbrojení a propaguje obnovitelné zdroje energie namísto energie jaderné. Bezprostředně po válce ve městě vznikla tradice uctění památky místních obětí, která se slaví každoročně 6. srpna.

Památky

Významným památníkem je ruina budovy Průmyslového paláce z roku 1915, kterou projektoval český architekt Jan Letzel. Tato bývalá výstavní hala přestála explozi atomové bomby, ačkoli od ní bylo epicentrum vzdáleno pouhých 150–160 metrů. Železobetonové torzo, přezdívané Atomový dóm (Genbaku dómu), bylo později přejmenováno na Památník míru a roku 1996 zařazeno do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Pozornost mnoha návštěvníků přitahuje také socha hirošimské dívky Sadako Sasaki. Té byla roku 1955 diagnostikována leukémie způsobená ozářením po výbuchu. Sadako se rozhodla poskládat 1000 jeřábů, což jí podle známé japonské legendy mělo zajistit uzdravení. Nakonec zemřela téhož roku ve věku 12 let.

V roce 1958 byl znovu postaven Hirošimský hrad, který je replikou původní budovy z 16. století stržené explozí. Ve městě je několik muzeí, včetně významného Muzea památky míru.

Průmysl

Nejrozvinutějšími jsou výrobní průmyslová odvětví – automobilový průmysl, výroba strojů a výroba oceli. Produkční centra tu má automobilka Mazda, průmyslové závody Micubiši, ocelárnu JSW a další. Průmyslovým zaměřením město navazuje na svou předválečnou tradici. [1][2][3][4]

Citační zdroje