Koizumi Džun´ičiró

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Džun'ičiró Koizumi (小泉純一郎 Koizumi Džun'ičiró, nar. 1942) je japonský politik, který mezi léty 2001 až 2006 zastával funkci předsedy vlády. Je také považován za jednu z nejvýznamnějších vedoucích osob Liberálně demokratické strany, která pod jeho vedením v roce 2005 získala rozhodující většinu ve volbách do japonského parlamentu, což byl jeden z největších úspěchů strany v moderní japonské historii.

Koizumi se narodil v Jokosuce do výrazně politicky činné rodiny. Jeho dědeček i otec byli členy parlamentu. V roce 1967 absolvoval obor ekonomie na univerzitě Keio v Tokiu a poté začal studovat na londýnské School of Economics. Po smrti svého otce v roce 1969 byl donucen k návratu do Japonska, kde se neúspěšně pokusil kandidovat do dolní komory parlamentu jako představitel Liberálně demokratické strany. Jeho kandidatura byla úspěšná až o dva roky později, tedy v roce 1971, kdy již naplno začala jeho politická kariéra. V roce 1992 až 1993 se stal ministrem poštovních služeb a komunikací, v letech 1988 až 1989 a 1996 až 1998 zastával funkci ministra zdravotnictví a sociálních věcí. Koizumi se také dvakrát neúspěšně ucházel o post předsedy Liberálně demokratické strany, a to v letech 1995 a 1998. Úspěch se dostavil až při jeho třetím pokusu v dubnu roku 2001, kdy byl zvolen do čela Liberálně demokratické strany a krátce nato také předsedou vlády (Encyclopedia Britannica 2013)[1].

Koizumi proslul především snahou o vzkříšení skomírající japonské ekonomiky a svými výroky o potřebě bolestivých změn vedoucích ke světlé ekonomické budoucnosti. Mezi jeho hlavní cíle patřila například privatizace pošty, snížení vládních nákladů a konec podpory neprosperujícím podnikům. Přestože Koizumiho popularita klesala a narůstala v závislosti na ekonomické situaci Japonska a na provedených reformách, byl v roce 2003 znovu zvolen do čela Liberálně demokratické strany a mohlo tak také začít jeho druhé funkční období na pozici předsedy vlády (Karan 2005, 296)[2].

V otázce zahraniční politiky Koizumi silně podporoval USA a především jejich boj s terorismem, který naplno vypukl po událostech 11. září 2001. Na druhou stranu jeho opakované návštěvy svatyně Jasukuni vyústily ve zhoršení vztahů s japonskými sousedy, převážně Čínou a Jižní Koreou, nezůstaly však bez odezvy ani u domácího obyvatelstva.

V roce 2005 dolní komora parlamentu odmítla Koizumiho plán na privatizaci pošty, což mělo za následek její rozpuštění a vypsání nových voleb přesně tak, jak Koizumi sliboval učinit, pokud jeho návrh na privatizaci nezíská podporu. Koizumi také vyloučil rebelující členy Liberálně demokratické strany, kteří se postavili proti privatizaci. V září roku 2005 slavila strana triumf, při kterém se jí povedlo získat drtivou převahu v poslanecké sněmovně a následně prosadit téměř všechny své navrhované zákony, mezi nimi i zákon o poštovní privatizaci.

I přes tyto úspěchy oznámil Koizumi v září 2006 svou rezignaci a na jeho místo nastoupil Šinzó Abe (Encyclopedia Britannica 2013)[1]. [3]

Citační zdroje