Kjúšú

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Kjúšú (九州 Kjúšú) je jižně situovaný japonský ostrov, který zabírá plochu asi 44 000 km2 a administrativně se dělí na sedm prefektur (Fukuoka, Kagošima, Kumamoto, Mijazaki, Nagasaki, Óita, Saga). Pobřeží ostrova je značně členité, mezi největší poloostrovy patří například Niši-Sonogi, Kunisaki nebo Ósumi. Ze zálivů jmenujme alespoň největší z nich: Šimabara, Tačibana, Ómura. Území Kjúšú je značně hornaté, mezi nejvyšší patří hory Mijanoura, Kuromi nebo Kudžú, mnohé jsou také vulkanicky aktivní. Územím protéká mnoho řek, například řeka Onga, Jamakuni nebo Širakawa.

Z hlediska hospodářství lze oblast rozdělit do dvou částí. Severní, urbanizovaná a rychle se rozvíjející část má průmyslový potenciál, který je soustředěn zejména v oblasti Kitakjúšú. Jih má naopak spíše zemědělský ráz (Collcutt 1997, 29)[1]. V důsledku jižní polohy je zdejší klima subtropické s vysokou vlhkostí. Díky tomu se zde daří i teplomilným plodinám, jako jsou například mandarinky.

V důsledku zeměpisné blízkosti Koreji a Číně se Kjúšú stalo důležitou oblastí, přes kterou proudila v minulosti korejská, čínská a později i evropská kultura do zbytku Japonska (Tisovský 1986, 33)[2].

Citační zdroje