Kansai

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Kansai (関西 Kansai) je oblast sedmi prefektur (Šiga, Mie, Kjóto, Nara, Ósaka, Wakajama, Hjógo) v západní části ostrova Honšú s velmi hustým osídlením.

Z historického i kulturního hlediska se jedná o velice významnou část Japonska. Dávné osídlení dokládají mnohá archeologická naleziště. Právě zde začali příslušníci kultury Jajoi ve 3. století n. l. budovat mohyly z navršené mohyly ''kofun'', podle nichž se jmenuje celé následující období (Reischauer 2006, 9). Podle legend je právě toto území také místem, které ovládli potomci bohyně Amaterasu a založili zde údajně r. 660 př. n. l. japonský stát (Reischauer 2006, 11)[1]. Kinki také bylo po dlouhou dobu oblastí hlavního města, jež sídlilo chronologicky ve městech Fudžiwara (konec 7. století), Nara (8. století) a Kjóto (konec 8. století – 19. století).

Kromě historické a kulturní hodnoty, jež je charakterizována především městy Kjóto a Nara, má oblast také obrovský průmyslový potenciál. V aglomeraci Ósaka – Kóbe, zvané Hanšin, je zastoupen průmysl lehký i těžký. Soustřeďuje se zde chemický průmysl, petrochemie, železárny, ocelárny, loděnice, petrochemie (Flanderka 1998, 130)[2]. Ósaka je již odedávna považována za centrum obchodu, město Kóbe je zase jedním z nejdůležitějších japonských přístavů. Kinki je pro Japonsko po oblasti Kantó druhou z nejklíčovějších průmyslových oblastí. Ze zemědělské produkce je pro Kinki typické pěstování mandarinek a v okolí města Udži také čaje.

Citační zdroje