Iwate

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Prefektura Iwate (岩手県Iwate-ken) se nachází na severovýchodě oblasti Tóhoku na ostrově Honšú. S rozlohou 15 278 km2 je druhou největší prefekturou po Hokkaidu. Počet obyvatel činí přibližně 1 331 000 a hustota zalidnění je 90 obyvatel/km2.Od severu na jih dělí prefekturu pohoří Kitakami. Východní pobřeží u Tichého oceánu je tvořeno skalnatými útesy, západ prefektury je tvořen pohořím Óu. Nejvyšším bodem tohoto pohoří je stále aktivní sopka Iwate (2 038 m. n m.), která svým vzhledem připomíná nejvyšší horu Japonska Fudži. Mezi pohořím Óu a Kitakami protéká od severu na jih řeka Kitakami, která je čtvrtou nejdelší řekou Japonska a nejdelší řekou v oblasti Tóhoku. V prefektuře se nachází velké množství horkých pramenů.

Prefektura Iwate je známá pro rybolov a plody moře (např. krabi, ústřice, mořští ježci). Chová se zde dobytek a iwatské hovězí maso je považováno za jedno z nejlepších v Japonsku.

Hlavní město je Morioka. Na hranici Morioky a oblasti Šizukuiši se u jezera Gošoko nachází přes 900 let starý resort horkých pramenů Cunagi. Další města jsou např. Ičinoseki, kde se vyrábí tradiční japonský papír, nebo město Hiraizumi, jehož památky byly v roce 2011 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.

[1][2][3]

Citační zdroje