Honšú

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Honšú (本州 Honšú) je největší ostrov Japonska, leží mezi 41. a 33. rovnoběžkou, a jeho rozloha je přibližně 227 000 km2. Pobřeží Honšú je značně členité, mezi největší poloostrovy patří poloostrov Cugarský, Bósó nebo Kii. Na členitosti pobřeží se podílí také zálivy, např. Wakasa, Ise, Tokijský záliv aj. Nachází se zde hlavní město země, Tokio. Z hlediska administrativních celků se na ostrov dělí na 1 metropolitní město (Tokio), 2 městské prefektury (Ósaka a Kjóto) a 31 prefektur v 5 oblastech: Tóhoku, Kantó, Čúbu, Kinki (někdy taky označované jako Kansai) a Čúgoku.

Centrální část ostrova zabírá pás pohoří zvaný Japonské Alpy, jehož nejvyšším vrcholem je hora Fudži (3776 m). Oblast je tektonicky aktivní, zemětřesení je zde poměrně častým jevem. Nejničivější zemětřesení zasáhla ostrov v letech 1923 (v oblasti Kantó, označováno jako Kantó daišinsai), 1995 (Kansai) a 2011 (Tóhoku). Region má také množství řek – Šinano, Kitakami, Agano aj. Na Honšú se také nachází jezero Biwa a Kasumigaura, která patří mezi největší jezera Japonska. Vzhledem k hornatosti centrální části je obydleno zejména pobřeží (Benson 2007, 120)[1]. V oblasti konurbací přesahuje hustota zalidnění 300 obyvatel na km2. Hustě obydlené oblasti při pobřeží Vnitřního moře a Tichého oceánu jsou centry průmyslu, nachází se zde také největší japonské aglomerace Tokio, Kjóto a Ósaka. Z hlediska zemědělství se zde díky vydatným dešťům a horkému létu daří zejména rýži.

Vzhledem k velkému historickému významu oblasti se zde nachází množství památek. Nejdůležitějšími historicko-kulturními centry jsou města Kjóto, Nara a Kamakura.

Citační zdroje