Ehime

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Prefektura Ehime (愛媛県 Ehime-ken) se nachází na severozápadě ostrova Šikoku. Rozloha prefektury činí 5 677 km2. Počet obyvatel je kolem 1,5 milionu a hustota zalidnění je 252 obyvatel/km2.

Nachází se zde pohoří Šikoku s nejvyšší horou západního Japonska – Išizuči (1982 m). Pobřeží jsou dlouhá a k prefektuře patří i mnoho ostrovů ve Vnitřním moři. Mezi prefekturou Ehime a Kóči se nachází národní park Ašizuru Uwakai. Dalším národním parkem, který z části spadá do této prefektury, je Seto naikai, který leží mezi hlavními ostrovy Honšú, Šikoku, Kjúšú a je tvořen přibližně 3 000 ostrovy. Nachází se zde velké množství chrámů, velká část z nich je spojena s buddhistickým mnichem Kúkaiem – nejznámější je chrám Iwajadži (Frédéric 2005, 644)[1]. Z průmyslu je důležitý chemický, papírenský a textilní, výroba lodí a rafinace ropy. Nejrozšířenější je zemědělství a rybolov, pěstují se citrusové plody (např. mandarinky).

Hlavní město prefektury je Macujama, jde také o největší město na Šikoku. Nachází se zde například jedny z nejstarších a nejznámějších lázní v Japonsku – Dógo (Japan Guide © 1996-2014). Na jižním pobřeží leží město Uwadžima, kde stojí jeden z dvanácti dochovaných hradů z období Edo. Město je také známé pro kvalitní produkci perel a konají se zde býčí zápasy.

[2]

Citační zdroje