Šizuoka

Z Wiki UPOL
Přejít na: navigace, hledání
Vyhledávání v infoboxech

Prefektura Šizuoka (静岡県 šizuokaken) se nachází na jihu oblasti Čúbu. Její jižní hranice tvoří Tichý oceán. Součástí prefektury je i poloostrov Izu a hora Fudži. Hlavním městem je Šizuoka, která je ale co do lidnatosti až na druhém místě za městem Hamamacu. Podle údajů z roku 2014 měla prefektura 3,7 miliónů obyvatel na celkovém území 7 779 km2 (475,6 obyvatel /km2).

Hospodářství prefektury je historicky spojené se společnostmi Honda, Yamaha a Suzuki a dodnes se v prefektuře vyprodukuje nejvíce motocyklů v Japonsku. Šizuoka je také známá výrobou pián (firmy Yamaha a Kawai). V rámci zemědělské produkce je významná hlavně produkce zeleného čaje, mandarinek, ale také křenu wasabi. V rybolovu zaujímá prefektura sedmé místo v Japonsku.

V prefektuře se nachází velké množství historických památek, například hrad v Hamamacu, starodávné naleziště Toro v Šizuoce anebo svatyně Mišima taiša. Co se týká přírodního bohatství, prefektura se hrdě hlásí k hoře Fudži, přičemž na její území zasahuje i národní park Fudži-Hakone-Izu.[1][2][3]

Citační zdroje